صبر کلید واژه ی جادویی

شاید واژه صبر ازجمله واژگانی باشد که بارها در کتب مختلف و داستان‌های گوناگون به چشم و گوش ما رسیده باشد و به‌راحتی از آن گذر کرده باشیم. ولی هیچ‌گاه به این نکته توجه نکرده‌ایم که جایگاه این واژه در ساختار زندگی ما کجاست. 
کمتر کسی هست که قبل از به وقوع پیوستن پیشامدی، نسبت به صبر لازم و احتمالی آن پیش‌بینی کرده باشد و به‌اصطلاح ((آماده‌باش)) باشد. 
ازاین‌پس به‌جای کلمه‌ی واژه از کلمه‌ی توانایی استفاده می‌کنم. صبر یکی از مهم‌ترین توانایی‌هایی می‌باشد که برای عبور از تلاطم‌ها و ناملایمات‌های زندگی می‌بایست به آن متوسل شد. 
همه‌ی توانایی‌های موجود در زندگی می‌توانند خاصیت اکتسابی داشته باشند و صبر نیز از این موضوع مستثنا نیست. اگر سعی کنیم در شرایط متعادل برای حوادث غیرمترقبه نیز پیش‌بینی‌های لازم را در نظر بگیریم یقیناً می‌توانیم در زمان وقوع اتفاقات ذکرشده تصمیم‌گیری‌های صحیح و مناسبی داشته باشیم و به‌سلامت از ناملایمات عبور کنیم. 
یکی از مهم‌ترین کاربردهای صبوری و استقامت، درزمینه‌ی مالی و بازار سرمایه می‌باشد. بعضاً تصمیماتی که در زمان سختی‌ها و دشواری‌ها می‌گیریم سرنوشت مالی‌مان را رقم می‌زنند. 
باید به این نکته توجه داشته باشیم که تعریف صبر به این معنا نمی‌باشد که در برابر اتفاقات نامتعادل پیش‌آمده فقط  نظاره‌گر بمانیم. بلکه صبر در بازار مالی به این معنی است  که تصمیماتی صحیح و بدون دخالت احساسات زودگذر داشته باشیم. 
درواقع باید از دو پارامتر صبر و مدیریت بحران در مسیر بهبود شرایط نامناسب مدد بگیریم. 
اجازه بدهید با یک داستان، اهمیت این موضوع را برایتان شرح بدهم: 
محمد، کارگر فروشگاه پوشاک آقایان در خیابان باب همایون هست. طبق معمول و بر اساس شنیده‌های اطرافیان حدود سه ماه از ورودش به بازار بورس می‌گذرد. اما برخلاف خیلی از افراد معمولی که در دوران شکوفایی بورس پا به این عرصه گذاشته بودن عمر سود سازی کوتاهی را تجربه کرد. 
تقریباً دو هفته از خریدوفروش‌های پیشنهادی به محمد می‌گذشت که روزهای اصلاح بازار شروع شد. محمد تعریف زیادی از اواخر سال ۹۸ تا چهار ماه ابتدایی سال ۹۹ در مورد بورس شنیده بود. خیلی از رفقا و همکارانش با ورود پول خود توانسته بودند در عرض چند ماه سودهای ۲۰۰ الی ۳۵۰ درصد کسب کنند و این می‌توانست دلیل قابل قبولی برای ورود محمد بدون کسب دانش در بازار بورس برای کسب سود بالا باشد. 
از طرف دیگر، دوستانش صرف‌نظر از اینکه در دوران رونق بورس وارد بازار شده‌اند و سودهای ناشی از هیجانات حاکم بر بازار بود باعث این شده بود که آن‌ها دچار توهمات دانش بازار سرمایه شوند و همین عامل می‌توانست باعث گمراه کردن محمد نیز شد. 
محمد هم مثل همه‌ی ما دوست داشت در کوتاه‌ترین زمان به بالاترین سود دست یابد. اما به این نکته توجه نکرده بود که باغبان هرچقدر هم باغش را آبیاری کند باید زمان باردهی محصول فرابرسد و این قانون طبیعت است. این موضوع مشمول همه‌ی فعالیت‌های انسان در زندگی می‌شود. ولی کمتر کسی به این موضوع ایمان واقعی دارد. 
محمد وارد بازی پیچیده‌ای شده بود که ناخواسته و براساس یک سری شنیده‌ها هرروز در آن متضرر می‌شد و این امر باعث گردید بعد مدتی دچار پانیک اقتصادی شود. 
کلمه‌ی پانیک یک واژه روانشناسی و به معنی حمله هراسی می‌باشد که با هجوم ناگهانی وحشت به بیمار و ترس شخص از وقوع مجدد آن‌ها رخ می‌دهد. یعنی حالتی که فرد احساس می‌کند سرمایه‌اش در حال نابود شدن هست  و باید به هر قیمتی به‌صورت هیجانی تلاش کند تا از این مخمصه‌ی فکری خلاص شود. 
این کار یکی از مهلک‌ترین اقداماتی هست که یک تریدر انجام می‌دهد و نه تنها برای خودش دردسرساز می‌شود بلکه در کلیت بازار نیز می‌تواند جو روانی و هیجانی ایجاد کند. یک جورایی می‌شود گفت خودکشی دسته‌جمعی در حال وقوع است. 
ولی اگر فرض کنیم محمد قبل از ورود به بازار بدون داشتن هیجان، کمی در مورد  تاریخچه‌ی بازار مطالعه می‌کرد و می‌دانست نمودار بورس بر اساس سوابق و روند امکان صعودی و نزولی شدن دارد قطعاً تصمیمات بهتری اتخاذ می‌کرد. 
البته این نکته را هم نباید فراموش کرد روزهای بد بازار برای همه‌ی فعالین حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای بازار سخت و طاقت‌فرسا است. ولی افراد حرفه‌ای می‌توانند با مدیریت بحران و به‌کار بردن استراتژی مناسب  به یک آرامش و صبر نسبی دست یابند. 

استراتژی مناسب روزهای نامناسب

در این روزها افراد حرفه‌ای می‌دانند که باید از دانش خود کمک بگیرند و هیجانی عمل نکنند. آن‌ها در انتخاب سهام خود به گفته‌ی دیگران اکتفا نمی‌کنند، تحلیل و بررسی می‌کنند، تفکرات بلندمدت در نظر می‌گیرند و ذهن خود را در برابر هرگونه اخبار منفی فیلتر می‌کنند. 
باید متذکر شوم که استراتژی اعمال‌شده توسط افراد حرفه‌ای به این معنی نمی‌باشد که ترس و نگرانی از آینده وجود ندارد، بلکه می‌توان گفت که اطمینان حاصل از تصمیم‌گیری مناسب تا حدودی خیال آن‌ها را برای بلندمدت راحت می‌کند. 
 پس صبر کردن توانایی ویژه‌ای می‌باشد که به‌راحتی به‌دست نمی‌آید و نیاز به مدیریت رفتاری و مدل ذهنی قدرتمندی می‌باشد.