شروع دوباره

شاید شرایطی که در آن قرار داریم برخلاف  قول‌هایی باشد که به خودمان یا دیگران داده‌ایم. بدون شک قرار گرفتن در این شرایط با آماجی از کنایه‌ها، سرزنش‌ها، سرکوفت‌ها و تخریب های بی‌شماری همراه خواهد بود. حمله‌های کلامی از سوی دیگران و حتی بی‌انگیزه شدن خودمان می تواند پایان کار برای ادامه‌ی مسیر هرکسی را رقم بزند. اتفاقی که در طول تاریخ برای هزاران نفر رخ‌داده است. جالب است بدانید هیچ جای تاریخ در مورد افرادی که به دلایل ذکرشده به‌کار خود خاتمه داده اند و باقی‌مانده‌ی عمر خود را به روزمرگی سپری کرده اند صحبتی به میان نیامده است. همیشه حرف‌ها، صحبت‌ها و نقل‌قول‌ها از کسانی می باشد که شرایط فعلی‌شان با وعده‌هایشان تطابق دارد. افرادی که در قالب الگو  به دیگران معرفی می‌شوند تا ثابت کنند هرکس می تواند به خواسته‌هایی که برای زندگی خود در نظر گرفته است دست‌ پیدا کند. جالب‌تر اینکه این افراد معروف و جاودانه هم ممکن است در طول زندگی خود با موانع و مشکلاتی دست و پنجه نرم کنند که غالباً مورد سرزنش دیگران و حتی خودشان نیز قرارگرفته‌ باشند. اما باوجود تمامی این مسائل مجدداً به مسیر اصلی خود بازگشته و به موفقیت مدنظر خود رسیده‌اند. شاید در طول زندگی، افرادی هم باشند که به‌عنوان حامی آنها را برای رسیدن به جایگاه مدنظرشان همراهی کنند. اما بخش اعظم حمایت‌هایی که موجب بازگشت آنها به میدان شده از سوی خودشان صورت گرفته است. حمایتِ معجزه گونه‌ای به نام باور. آنها خودشان را باور داشته‌اند و از آن چتری ساخته‌اند تا در برابر هرگونه انتقاد و کنایه‌ای از آنها محافظ کند. وقتی خود را از هرگونه نقد و تخریب نابجا در امان نگهداریم می‌توانیم برای شروع دوباره آماده شویم.
پذیرفتن اشتباهاتی که سبب فاصله گرفتن ما از هدف و غایتمان می‌شود می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین و شجاعانه‌ترین اقداماتی باشد که یک انسان موفق  در طول زندگی خود انجام می‌دهد. اینکه سال‌ها تلاش می‌کنیم به نتیجه‌ی دلخواهمان برسیم ولی هیچ‌گاه به آن دست پیدا نمی‌کنیم علامت و نشانه‌ی مهمی است. نشانه‌ی مؤثر نبودن هویت فعلی، نشانه‌ی فقر شرایط برای رسیدن به خواسته.
بنابراین بجای تمرکز بر روی حرف دیگران، به‌جای پافشاری بر روی هویت کنونی و بجای تکرار اشتباهات روزمره، می‌بایست با گرفتن چتر باور قوی بر روی سر خودمان برای ساخت یک هویت جدید قدم‌های محکم‌تری برداریم. اینکه نوشته‌ها،سخنرانی‌ها و یا هرگونه حرکات صرفاً از روی هیجان و تنها به خاطر انگیزه بخشی خلق شوند نمی‌توانند سوخت لازم ما را تا رسیدن به انتهای مسیر فراهم کنند. انگیزه، هیجان و همه‌ی ملزومات این مسیر تنها با یک جرقه به ثمر خواهند نشست؛ جرقه‌ای به نام اقدام…